سلام ، به وب سایت زنوبر ایرانیان خوش آمدید.

منطقه ویژه لامرد به دروازه صادرات مصنوعات آلومینیومی تبدیل می شود

منطقه ویژه لامرد به دروازه صادرات مصنوعات آلومینیومی تبدیل می شود

منطقه ویژه لامرد به دروازه صادرات مصنوعات آلومینیومی تبدیل می شود

دبیر سندیکای آلومینیوم:

منطقه ویژه لامرد به دروازه صادرات مصنوعات آلومینیومی تبدیل می شود.

به گزارش خبرنگار برنا از لامرد، «ابوالفضل رضایی» دبیر سندیکای آلومینیوم ایران در حاشیه بازدید از طرح‌ها و زیرساخت‌های منطقه ویژه اقتصادی لامرد، افزود: “سایت انرژی بر لامرد” در مناسبت‌ترین نقطه جنوب کشور واقع شده و از نظر دسترسی به منابع انرژی و بنادر تخصصی پارسیان و عسلویه، فرودگاههای لامرد و خلیج فارس عسلویه و راههای مواصلاتی و از همه مهم‌تر تامین خوراک صنایع پایین دست با فناوری نوین و با قیمت تمام شده پایین تولید می‌شود و به همین منظور، این منطقه نقش پراهمیتی با هدف جلوگیری از خام فروشی، افزایش ظرفیت صادراتی کشور، اشتغالزایی و محرومیت زدایی دارد. 

وی ادامه داد: مزیت‌های قانونی از جمله معافیت‌های مالیاتی و گمرکی، واگذاری زمین با قیمت مناسب، سرعت در واگذاری امکانات و مجوزها در این منطقه و از همه مهم تر حمایت های مدیرعامل و دست اندرکاران این منطقه از شرکت‌های سرمایه گذاری سبب شده تا تلاش برای معرفی و ارائه ظرفیت ها و صنایع پیش بینی شده  به سرمایه گذاران بویژه صنایع پایین دست آلومینیوم در برنامه های ویژه سندیکای آلومینیوم ایران قرار گیرد. 

عضو هیات مدیره سندیکای آلومینیوم ایران در بازدید میدانی از این منطقه اظهار کرد:  همه‌ی این مزیت‌ها در کنار یکدیگر با فراهم بودن زیرساختهای سرمایه گذاری آب، برق، گاز و جادههای دسترسی و امکانات بروز مخابراتی به عنوان بهترین ظرفیت و موقعیت برای ارتقاء کمی و کیفی صنعت آلومینیوم و صنایع پایین دست محسوب می شود. 

وی با تاکید بر اینکه این مزیت‌ها در منطقه ویژه اقتصادی لامرد سبب افزایش قدرت رقابت در صنایع پایین دست می‌شود، افزود: سرمایه گذاران شرکت مجتمع آلومینیوم جنوب (سالکو) بهترین نقطه را برای سرمایه گذاری انتخاب کرده اند و باید به ایمیدرو تبریک گفت که بعد از سالهای متمادی یکی از طرح های مهم را  در یکی از بهترین نقاط کشور اجرا  کرد.

این فعال بخش صنعت آلومینیوم کشور گفت: در آینده ای نه چندان دور با تولید 300 هزار تن شمش آلومینیوم، منطقه ویژه اقتصادی لامرد در افق توسعه به دروازه صادرات مصنوعات آلومینیومی تبدیل می شود. 

دبیر سندیکای آلومینیوم ایران با تاکید براینکه سرمایه گذاری در صنایع پایین دست آلومینیوم  ضمن جلوگیری از خام فروشی سبب ارزش افزوده بسیار بالا و اشتغالزایی چندبرابری می شود، افزود: صنایع پایین دست آلومینیوم در منطقه ویژه اقتصادی لامرد بهترین فرصت برای تولید انواع ورق های عریض، صنایع آلیاژی، پروفیل آلومینیوم، قطعات خودرو  و دیگر صنایع مرتبط با این فلز گران است.

طرح جامع سرمایه گذاری صنعت آلومینیوم کشور درحال تدوین است  

وی در ادامه از تدوین طرح جامع ظرفیتها و فرصت‌های سرمایه گذاری در بخش‌های مختلف صنعت آلومینیوم کشور خبر داد و گفت: این طرح  با هماهنگی و همکاری ایمیدرو درحال تدوین است که این امکان را به سرمایه گذاران داخلی و خارجی می دهد که بتوانند در کدام بخش از کشور و با چه طرح و میزان سرمایه همراه با دانش فنی در بخش های صنعت آلومینیوم و صنایع وابسته سرمایه‌گذاری کنند که توجیه اقتصادی داشته باشد. 

برنامه ریزی برای برگزاری همایش تخصصی سرمایه گذاری 

رضایی در ادامه گفت: در راستای نشست دکتر فدایی دولت مدیرعامل منطقه ویژه لامرد با اعضای هیات مدیره سندیکای آلومینیوم ایران ، مقدمات اولیه برای برگزاری همایش تخصصی تبیین ظرفیتهای سرمایه گذاری منطقه ویژه اقتصادی لامرد با همکاری اتاق بازرگانی ایران و اتاق بازرگانی تهران و دیگر بخش‌ها  انجام گرفت و همچنین مذاکرات و مکاتبات لازم از سوی سندیکا با شرکت های متقاضی سرمایه‌گذاری در زمینه ایجاد واحدهای تولیدی آلومینیوم انجام شد که امیدواریم منجر به نتیجه شود.

رضایی اضافه کرد: تولید انواع پروفیل و ورق‌های آلومینیومی از ارزش افزوده بالایی برخوردار است و ایجاد واحدهای تولیدی از این قبیل علی رغم اینکه نیاز داخلی کشور را تامین می‌کند، این امکان برای سرمایه‌گذاران فراهم شده است که محصولات تولیدی را از گمرک منطقه ویژه اقتصادی لامرد به کشورهای خارجی صادر کنند.

این چهره فعال در بخش صنعت آلومینیوم کشور گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید سرمایه گذاران کوچک را در کنار یکدیگر جمع کند و با تشکیل هلدینگهای سرمایه گذاری، آنان را  به ایجاد واحدهای تولیدی در مناطقی از جمله منطقه ویژه اقتصادی لامرد که توجیه اقتصادی دارد، تشویق کند. 

وی با ابراز خرسندی از رفع موانع برای بهره برداری فاز نخست آلومینیوم جنوب، افزود: تولید بیلت آلومینیوم درحال حاضر یکی از نیازهای کشور می باشد که 140 هزار تن نیاز کشور است و امروز یکی از بهترین بیلت‌های تولیدی کشور با راه اندازی سالکو از منطقه ویژه اقتصادی لامرد تولید می شود که هم می تواند نیاز بازار داخلی را تامین کند و برای رقابت به بازارهای بین المللی وارد شود.

 مشکلات کمتر سالکو در تامین مواد اولیه

رضایی در پاسخ به اینکه آیا تحریم ها مانع از تهیه مواد اولیه برای کارخانه آلومینیوم می شود، گفت: تحریم ها سبب افزایش هزینه تامین مواد اولیه می شود اما اینطور نیست که تامین مواد اولیه کارخانه ها با مشکل روبرو شود چرا که مهندسان ایرانی، این دوران را سپری کرده اند و سالکو باتوجه به نزدیکی به اسکله و بندر در تامین مواد اولیه از خارج کشور با مشکلات کمتر و شرایط ویژه ای روبرو است.

وی ابراز داشت: بخش عمده مواد اولیه کارخانه آلومینیوم، پودر آلومینا است که معادن قابل قبولی در کشور نداریم و تنها معدن آلومینا، جاجرم است که دارای ظرفیت 280 هزار تن می‌باشد و این ظرفیت برای تولید 140 هزار تن آلومینیوم کافی می‌باشد و بهره برداری سالکو با ظرفیت 300 هزار تن، تولید این فلز پرکاربرد در کشور به  700 هزارتن می رسد و برای این ظرفیت نیاز به یک میلیون و 400 هزار تن پودر آلومینا است.

 

منبع: borna.news

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.